Çocuklarda Tip 1 Diyabette "sürekli insülin infüzyon pompası" kullanımı
01 Nisan 2022

 bebeklerde diyaliz1.jpeg

   
  SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Çocuk Endokrinoloji Kliniğimizde doktorlarımız Doç. Dr. Özlem KARA ve Uzm. Dr. Yasemin DENKBOY ÖNGEN, diyabet eğitim hemşirelerimiz Kader YENİ ve Hamide AYYILDIZ ve diyetisyenimiz Gökçen KINAY olmak üzere Çocuk Diyabet Ekibi olarak Ocak 2015’ten bu yana yaklaşık 600 Tip 1 Diyabet tanılı çocuğa  hizmet vermekteyiz.

   31.03.2022 tarihinde Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’ne Ağır Diyabetik Ketoasidoz tablosu ile yatırılan, Tip 1 Diabetes Mellitus tanısı alan 10 aylık kız bebeğe acil tedavi başlanarak asidozu düzeltilmiş sonrasında “sürekli insülin infüzyon pompası” takılarak Çocuk Endokrinoloji Kliniği’ne çıkarılmıştır. Eğitimleri tamamlandıktan sonra hastamız 01.04.2022 Cuma günü taburcu edilmiştir.

   Tip 1 Diyabette insülin kullanımı gerekli olup, ömür boyu devam eden bir tedavi sürecidir. Bu tedavi sürecinde “sürekli insülin infüzyon pompası” kullanımı, hastanın daha iyi kan şekeri dengesi sağlanması, hedef aralıkta geçen sürenin arttırılması, kan şekeri dalgalanmalarının azalması, ebeveyne bağımlılığın azalması, diyabetli hastaların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve hastamız gibi küçük bebeklerde ani kan şekeri düşüş ve yükselişinin önlenmesi adına tercih edilebilen bir insülin uygulama yöntemidir.  Özellik 2 yaş altındaki yeni tanı almış Tip 1 Diyabetli olgularda mümkün olduğunca erken sürede uygulanması diyabet yönetimine önemli katkı sağlamaktadır.

  Hastanemizde daha önce de; 40 günlük bir kız bebek 19.11.2019’da Ağır Diyabetik Ketoasidoz ile Çocuk Yoğun Bakıma yatırılmış Tip 1 diyabet tanısı konularak  insülin pompası takılarak taburcu edilmiştir. 

 
  • bebeklerde diyaliz.jpeg
  • bebeklerde diyaliz1.jpeg