Davranışsal Bağımlılık Polikliniği
03 Aralık 2019

DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIK POLİKLİNİĞİ (İNTERNET, OYUN, KUMAR VE YEME BAĞIMLILIĞI) YÜKSEK İHTİSAS EAH EK HİZMET BİNASI DÖRTÇELİK RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİNDE HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTIR.
Randevu Almak İçin :
Santral : 0224 800 21 00
Dahili : 2270

             Son 20 yıl öncesine kadar bağımlılık kavramı alkol ve madde ile birlikte anılmaktaydı. Gelişen teknoloji ve tüketim toplumu beraberinde alkol ve madde bağımlılığı dışında diğer bağımlılık türlerini de gündeme getirmiştir. Internet kullanımının vazgeçilmez olması, akıllı telefon kullanımı ile birlikte çevrimiçi olarak oyun, sanal sosyal aktiviteler ve diğer kullanımların artış göstermesi sonucunda internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve internet üzerinden kumar bağımlılıkları ortaya çıkmıştır. Bu bahsedilen bağımlılık türlerinin nörobiyolojik ve davranışsal özellikleri bilinen bağımlılık türleri ile benzerlik göstermektedir.

            Son yıllarda obezitenin tüm dünyada ve ülkemizde artış göstermesi, obezitenin nedenlerine yönelik araştırmaların yapılmasına neden olmuştur. Obezitenin psikolojik nedenleri ve sonuçları araştırıldığında, bazı obezlerde yeme bağımlılığı olduğu belirlenmiştir. Beslenme ve maddelerin ödül merkezinde benzer biyolojik etkilere sahip olmaları, obezitesi olan bireylerle madde bağımlısı hastalarla benzer davranışsal özelliklere sahip olmaları, hayvan deneyleri ve genetik çalışmalarda bu benzerliklerin gösterilmiş olması, obezitenin gelişiminde yeme bağımlılığının olabileceği hipotezini desteklemektedir.

            Yukarda bahsedilen davranışsal bağımlılıklar (internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, kumar bağımlılığı ve yeme bağımlılığı) ile ilgili Bursa Yüksek İhtisas Eah Ek Hizmet Binası Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde poliklinik hizmeti verilmeye başlanmıştır.


  • DavranissalBagimlilik (1).jpeg
  • DavranissalBagimlilik (2).jpeg
  • DavranissalBagimlilik (3).jpeg