Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi

Sıkça Sorulan Sorular


SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S.)

 Tıbbi Sosyal Hizmet Nedir?

 Ayakta ya da yatarak tedavi gören hastaların tıbbi tedaviden etkili şekilde yararlanması, sosyal sağlığının korunması ve geliştirilmesi, tedavi sürecinde hastanın ailesi ve çevresi ile ilişkilerinin düzenlenmesi, tedavi sürecini etkileyen psiko-sosyal ve sosyo-ekonomik sorunlarının zamanında çözümlenerek sosyal işlevselliğini yeniden kazanması amacıyla yürütülen sosyal hizmet uygulamasıdır.


Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi Olarak Maddi ya da Ayni Yardım Hizmetiniz Bulunuyor Mu?

 Hastanemiz Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi, Bakanlığımız tarafından yayımlanan “Tıbbi Sosyal Hizmet Uygulama Yönergesi” ile diğer ilgili mevzuatlar çerçevesinde hizmet vermekte olup herhangi bir ayni ya da maddi yardım hizmetimiz bulunmamaktadır. Bununla birlikte Tıbbi Sosyal Hizmet Birimine başvuran müracaatçılar ile gerekli görüşmeler gerçekleştirilerek kişilerin sahip olduğu haklar ve yararlanabileceği hizmetler hakkında rehberlik edilmektedir. Detaylı bilgi için birimimizi ziyaret edebilir ya da 0 224  275 64 00 / Dahili:6313 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.


 
Tıbbi Sosyal Hizmet Birimine Nasıl Başvurabilirim?

 Hastanemiz Tıbbi Sosyal Hizmet Birimine başvuru süreci; ilgili branş doktorunun konsültasyon istemi, servis sorumlu hemşirelerinin ve diğer sağlık personellerinin birime bildirmesi, düzenli yapılan servis ziyaretlerinde sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan hastanın görülmesi ve hastanın doğrudan birime başvurması ile başlar.

 

Hastanenizde tedavi gören bir yakınım bulunuyor. Yakınımın durumunun bir huzurevi / engelli bakım merkezine yerleştirilmesi için değerlendirilmesini istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir?

 Bir yakınınız için huzurevi / engelli bakım merkezi talebinde bulunmak amacıyla Bursa Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü ve bağlı kurumları olan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvuruda bulunabileceğiniz gibi Hastanemizde tedavi görmekte iken talep etmeniz halinde ilgili hekimin ‘Sosyal Hizmet İstemi’nde bulunması yoluyla da başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Kurum bakımı talebinde bulunacağınız yakınınızın huzurevi için kendi yaşamını idame ettirebilecek yeterliliğe haiz olması, engelli bakım merkezi için ise engelli sağlık kuruluna sahip olması gerekmektedir. İlaveten özellikle huzurevi yerleştirmelerinde huzurevine kabulü yapılacak müracaatçının da kurum bakımı için rızasının bulunması gerekir.

 

Hastaneniz Tıbbi Sosyal Hizmet Biriminden hakkımda sosyal inceleme talep edildi. Sosyal inceleme süreci ne kadar sürer veya ne zaman tamamlanır?

 Sosyal inceleme süreci; hane incelemesi, birey ve sosyal çevresi ile yapılan görüşmeler, dosya ve sistem taraması gibi ayrıntılı bir araştırma aşaması gerektirdiğinden bazı durumlarda tamamlanması zaman alabilmektedir. Öte yandan, birçok durumda görevli Sosyal Hizmet Uzmanlarımız takip ettikleri sosyal inceleme vakalarını kısa sürede tamamlayarak sonuca ulaştırmaktadır.

 

Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisiyim. Staj- Saha Uygulamamı Hastaneniz Tıbbi Sosyal Hizmet Biriminde gerçekleştirmek istiyorum. Nasıl başvurabilirim?

 Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi olarak gelecekte birer meslektaşımız olacak Sosyal Hizmet Uzmanı adaylarının eğitim ve yetişme süreçlerine önem veriyoruz. Bu bağlamda birimimiz, staj dönemlerinde stajyer öğrenci kabul etmekte olup öğrencilerimizin staj sürelerini en verimli şekilde tamamlamalarını hedeflemektedir. Staj uygulamasını Hastanemiz Tıbbi Sosyal Hizmet Biriminde gerçekleştirmek isteyen öğrenciler Tıbbi Sosyal Hizmet Birimiyle görüşerek Hastanemiz Eğitim Hemşireliği Biriminden başvurularını gerçekleştirebilirler. Detaylı bilgi için birimimizi ziyaret edebilir ya da 0 224  275 64 00 / Dahili:6313 numaralı telefondan irtibat kurabilirsiniz.

12 Ekim 2022