Akupunktur
07 Ocak 2022

 Akupunktur

                     

Akupunktur, İğne, lazer ışınları, elektrik stimülasyonu, kupa, kulak içi tohum, iğne ya da manyetik topçuklar, termik stimülasyon, akupres ve ses veya elektrik veya manyetik titreşimler gibi uyarı yöntemleri ile vücuttaki bulunmuş özel noktaların uyarılması suretiyle yapılan uygulamayı ifade eder.

Ünite etki alanları: Kas-İskelet sistemi mekanik ağrıları ve eklem ağrıları. Migren gerginlik tipi ve organik olmayan baş ağrıları, diş ağrıları. Nöropatik ağrılar, kas spazmı, bel fıtığı, ilaç yan etkisine bağlı, taşıt tutması ve gebelikle ilgili bulantı ve kusmalar. Gastrointestinal sistem bozuklukları. Allerjik rinit bulguları, dismenore, infertilite, polikistik over sendromu, doğum ağrısı. Uyku bozukluğu, sigarayı bırakma sırasında oluşan anksiyete. Kemoterapi ve radyoterapiye bağlı bulantı, kusma, ağız kuruluğu. Solunum sisteminin kronik hastalıklarında günlük yaşam kalitesini artırma, genel iyilik halinin oluşması ve sürdürülmesine yardımcı olma.

Uygulama Merkezi Etki Alanları: Progresif nörolojik defsiti olmayan ve kauda ekuina saptanmayan sinir kökü irritasyonları. Alkol bağımlılığı tedavisinde oluşacak sıkıntıların azaltılması. Çocukta ekstubasyon sonrası solunum sıkıntısı. Kronik göz hastalıklarında hastanın tedaviye uyumunun arttırılması. Unutkanlık ve hafıza problemlerinde yaşam kalitesinin arttırılması, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları. İdiopatik ve/veya sjögren hastalığına bağlı göz kuruluğu. İnmeye bağlı kısmi felçlerde kas kontraktürleri veya güçsüzlüğü.