HASTANEMİZDE ENDOSKOPİK HİPOFİZ CERRAHİSİ AMELİYATLARI BAŞLADI
07 Nisan 2021

Türkiye'de sayılı merkezlerde burundan girilerek yapılan beyin tümörü ameliyatlarına
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de başlandı.

           Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Aydemir tarafından Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk defa gerçekleştirilen operasyonda, endoskopik endonazal yöntemle  burundan girilerek beyin tümörü ameliyatı yapıldı. Beyin tümörleri içerisinde yüzde 10 görülme oranıyla 3. sırada yer aldığını belirten Doç. Dr.  Aydemir, Hipofiz tümörleri genellikle iyi huylu tümörler olsa da bu tümörlerin aşırı hormon salgılanmasının vücutta yarattığı etkiye bağlı olarak; aşırı kıllanma ve kilo alma, vücutta lekelenmeler, adet düzensizliği, göğüslerden süt gelmesi, cinsel isteksizlik ve üreme fonksiyonlarında bozulma, yüz, el ve ayaklarda büyüme gibi etkilerin yanı sıra, görme kaybı şikâyetlerine hatta tam körlüğe bile neden olabileceğini söyledi.

KAMERA SİSTEMİYLE TÜMÖR ÇIKARTILIYOR

          Günümüzde endoskopik yaklaşımın hipofiz cerrahisinde daha yaygın olarak kullanıldığını ve daha yüksek başarı oranına sahip olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Aydemir şunları kaydetti: "Görme kaybı ve hormonal bozukluğa bağlı şikâyetlerle hastanemize başvuran hastalarımıza öncelikle ayrıntılı kan ve radyolojik tetkikler yapılıyor. Hipofiz tümörü tanısı koyduğumuz hastalarımız için Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bölümüyle ortak yaptığımız toplantılarda tümörün salgıladığı hormon ve bası etkisine göre tedavi yöntemine karar veriyoruz. Ameliyat kararı verdiğimiz hastalarımızı, gerekli hazırlıklar yapılarak uygun koşullarda ameliyat ediyoruz. Biz cerrahi tedavide endoskopik yöntemle burundan hiçbir kesi yapılmadan bir kamera sistemiyle girip tümörü çıkartıyoruz."

          Doç.Dr. Aydemir, bu yöntemle tümörün daha geniş oranda çıkartılması yanında burun içi yapıların zarar görmemesi, komplikasyon oranın düşük olması nedeniyle hastanede kalış süresinin azaldığını ve hastaların daha kısa sürede işlerine dönebildiklerini de sözlerine ekledi.

EKİP ÇALIŞMASIYLA MÜMKÜN

         Başarılı ameliyatlarla adından söz ettiren Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim vekili Doç.Dr. Muhammed Guzelsoy ise, “Hızla artan nüfusu ve gelişen sağlık tesisleriyle Güney Marmara’da önemli bir merkez haline gelen ilimizde hipofiz cerrahisi gibi özellikli bir işlemin yapılabiliyor olması bizim ve hastalarımız açısından önemli bir kazanç. Bu tür özellikli cerrahi işlem hem endokrinoloji hem de beyin cerrahisi açısından deneyimli hekimlerin ekip çalışmasıyla mümkün oluyor. Endokrinoloji ve Beyin Cerrahisi hekimlerimizin katkıları ile ameliyat öncesi ve sonrası dönemde takip edilen hastalarımızı tedavilerinin ardından taburcu ettik” dedi.

  • FatihAydemir01.JPG
  • FatihAydemir02.JPG